Overzicht kampioenen 1889-2017

Concordia uit Rotterdam was in 1889 de eerste ‘soort van’ kampioen van Nederland. Tot 1897 is er sprake van een officieus landskampioenschap, omdat de westelijke kampioen als zodanig wordt aangemerkt. De eerste echte landskampioen is het Amsterdamse RAP, dat in 1898 in een rechtstreeks duel afrekent met Vitesse. Die eerste club legt al in 1914 het loodje, terwijl Vitesse nog steeds terug te vinden in in de vaderlandse top. Het is kenmerkend voor onderstaande lijst, waarin zowel al lang ‘vergeten’ namen voorkomen, maar ook de overbekende. Daaruit blijkt ook dat de overmacht van de traditionele top 3 al in de jaren dertig duidelijk zichtbaar was.

In het overzicht zijn de volgende kampioenen opgenomen:
– Landskampioenen 1898-2017
– Kampioenen eerste klassen 1889-1956
– Kampioenen hoofdklassen 1955-1956
– Kampioenen Eerste Divisie(s) 1957-2017
– Kampioenen tweede Divisie(s) 1957-1971

Landskampioen1e klasse West (I) (A)1e klasse West B / II1e klasse Oost1e klasse Zuid (I)1e klasse Zuid II1e klasse Noord
1888-1889Concordia
1889-1890HFC
1890-1891HVV
1891-1892RAP
1892-1893HFC
1893-1894RAP
1894-1895HFC
1895-1896HVV
1896-1897RAP
1897-1898RAPRAPVitesse
1898-1899RAPRAPPW
1899-1900HVVHVVVictoria
1900-1901HVVHVVVictoria
1901-1902HVVHVVVictoria
1902-1903HVVHVVVolhardingVitesse
1903-1904HBSHBSVelocitas (B)PW
1904-1905HVVHVVPW
1905-1906HBSHBSPW
1906-1907HVVHVVPW
1907-1908Quick (Den H.)Quick (Den H.)UD
1908-1909SpartaSpartaWilhelmina
1909-1910HVVHVVQuick (Nijmegen)
1910-1911SpartaSpartaGVC
1911-1912SpartaSpartaGVC
1912-1913SpartaSpartaVitesse
1913-1914HVVHVVVitesseWillem II
1914-1915SpartaSpartaVitesse
1915-1916Willem II
SpartaGo AheadWillem II
1916-1917Go AheadUVVGo AheadWillem IIBe Quick
1917-1918AjaxAjaxAFCGo AheadWillem IIBe Quick
1918-1919AjaxAjaxAFCGo AheadNACBe Quick
1919-1920Be QuickVOCGo AheadMVVBe Quick
1920-1921NACAjaxGo AheadNACBe Quick
1921-1922Go AheadBlauw WitGo AheadNACBe Quick
1922-1923RCHRCHGo AheadNACBe Quick
1923-1924FeijenoordFeijenoordStormvogelsSC EnschedeNACBe Quick
1924-1925HBSSpartaHBSGo AheadNACFrisia
1925-1926SC EnschedeStormvogelsFeijenoordSC EnschedeMVVBe Quick
1926-1927HeraclesAjaxFeijenoordHeraclesNACVelocitas (G)
1927-1928FeijenoordAjaxFeijenoordZACNOADVelocitas (G)
1928-1929PSVSpartaFeijenoordGo AheadPSVVelocitas (G)
1929-1930Go AheadAjaxBlauw WitGo AheadWillem IIVelocitas (G)
1930-1931AjaxAjaxFeijenoordGo AheadPSVVelocitas (G)
1931-1932AjaxAjaxFeijenoordSC EnschedePSVVeendam
1932-1933Go AheadFeijenoordStormvogelsGo AheadPSVVelocitas (G)
1933-1934AjaxAjaxKFCHeraclesWillem IIVelocitas (G)
1934-1935PSVAjaxDWSGo AheadPSVVelocitas (G)
1935-1936FeijenoordAjaxFeijenoordSC EnschedeNACBe Quick
1936-1937AjaxAjaxFeijenoordGo AheadPSVBe Quick
1937-1938FeijenoordDWSFeijenoordHeraclesPSVBe Quick
1938-1939AjaxDWSAjaxNECEindhovenAchilles
1939-1940FeijenoordBlauw WitFeijenoordHeraclesJulianaGVAV
1940-1941HeraclesVSVADOHeraclesPSVBe Quick
1941-1942ADOADOBlauw WitAGOVVEindhovenHeerenveen
1942-1943ADOADOFeijenoordSC EnschedeWillem IIHeerenveen
1943-1944De VolewijckersVUCDe VolewijckersHeraclesLONGAHeerenveen
1944-1945
1945-1946HaarlemAjaxHaarlemNECNACLimburgiaHeerenveen
1946-1947AjaxAjaxBlauw WitNECBVVMVVHeerenveen
1947-1948BVVHaarlemEDOGo AheadBVVPSVHeerenveen
1948-1949SVVSVVVSVAGOVVBVVNOADHeerenveen
1949-1950LimburgiaBlauw WitAjaxEnschedese BoysLimburgiaMauritsHeerenveen
Landskampioen1e klasse A1e klasse B1e klasse C1e klasse D1e klasse E
1950-1951PSVHeerenveenDWSBlauw WitWillem IIPSV
1951-1952Willem IIHaarlemAjaxWillem IIHermes DVS
1952-1953RCHRCHVitesseSpartaEindhoven
1953-1954EindhovenDWSDOSPSVEindhoven
1954-1955Willem IINACWillem IIPSVEindhoven
LandskampioenHoofdklasse AHoofdklasse B1e klasse A1e klasse B1e klasse C
1955-1956Rapid JCSpartaElinkwijkRCHHermes DVSKFC
EredivisieEerste Divisie (A)Eerste Divisie BTweede Divisie (A)Tweede Divisie B
1956-1957AjaxADOBlauw WitLeeuwardenRBC
1957-1958DOSWillem IISHSZFCHeracles
1958-1959SpartaVolendamSittardia't GooiGo Ahead
1959-1960AjaxGVAVAlkmaar'54EDOBe Quick
1960-1961FeijenoordVolendamBlauw WitHaarlem
1961-1962FeijenoordFortuna Vl.HeraclesVelox
1962-1963PSVDWSVSVHaarlem
1963-1964DWSSittardiaAlkmaar'54NEC
1964-1965FeijenoordWillem IISC CambuurDFC
1965-1966AjaxSittardiaVitesseFC Den Bosch
1966-1967AjaxVolendamHaarlem
1967-1968AjaxHolland SportWageningen
1968-1969FeijenoordSVVDe Graafschap
1969-1970AjaxVolendamHeerenveen
1970-1971FeijenoordFC Den Bosch'67De Volewijckers
1971-1972AjaxHaarlem
1972-1973AjaxRoda JC
1973-1974FeyenoordExcelsior
1974-1975PSVNEC
1975-1976PSVHaarlem
1976-1977AjaxVitesse
1977-1978PSVPEC Zwolle
1978-1979AjaxExcelsior
1979-1980AjaxFC Groningen
1980-1981AZ'67Haarlem
1981-1982AjaxHelmond Sport
1982-1983AjaxDS'79
1983-1984FeyenoordMVV
1984-1985AjaxSC Heracles'74
1985-1986PSVFC Den Haag
1986-1987PSVFC Volendam
1987-1988PSVRKC
1988-1989PSVVitesse
1989-1990AjaxSVV
1990-1991PSVDe Graafschap
1991-1992PSVCambuur L.
1992-1993FeyenoordVVV
1993-1994AjaxDordrecht'90
1994-1995AjaxFortuna Sittard
1995-1996AjaxAZ
1996-1997PSVMVV
1997-1998AjaxAZ
1998-1999FeyenoordFC Den Bosch
1999-2000PSVNAC
2000-2001PSVFC Den Bosch
2001-2002AjaxFC Zwolle
2002-2003PSVADO Den Haag
2003-2004AjaxFC Den Bosch
2004-2005PSVHeracles Almelo
2005-2006PSVExcelsior
2006-2007PSVDe Graafschap
2007-2008PSVFC Volendam
2008-2009AZVVV-Venlo
2009-2010FC TwenteDe Graafschap
2010-2011AjaxRKC Waalwijk
2011-2012AjaxFC Zwolle
2012-2013AjaxSC Cambuur
2013-2014AjaxWillem II
2014-2015PSVNEC
2015-2016PSVSparta Rotterdam
2016-2017FeyenoordVVV-Venlo